prof. MUDr. Marián Karvaj, PhD., MBA
marian.karvaj@nspnz.sk
035 / 691 2455
Curriculum Vitae
Mgr. Rita Legardová
rita.legardova@nspnz.sk
035 / 691 2162
Curriculum Vitae
Nové Zámky, 2014
V roku 1984 sa uskutočnila prvá výmena trvalého kardiostimulátora v nemocnici Nové Zámky. Túto implantáciu vykonal tím lekárov pod vedením MUDr. Júliusa Kaspera, kardiológa z Ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave. Implantovali kardiostimulátor TESLA LSK 205 pacientovi s A-V blokom III. Stupňa. Bol to historicky významný krok, pretože znamenal záchranu života pacienta, ktorý mal veľmi nízku frekvenciu srdca. V tom čase sa používal iba systém, ktorý stimuloval iba pravú komoru srdca. Od 1.5.1987 sa uskutočňovali komplexné implantácie trvalých kardiostimulátorov, ktoré vykonávali kardiológ MUDr. Ernest Romsauer a chirurg MUDr. Ján Filakovský za podpory ďalších členov tímu interného, chirurgického oddelenia a oddelenia ARO.
Kardiostimulačný systém sa skladá z kardiostimulátora a z elektród, ktoré stimulujú buď iba pravú komoru srdca alebo pravú komoru i pravú predsieň, kedy hovoríme o tzv. fyziologickej stimulácii srdca.
Indikácie na implantáciu trvalého kardiostimulátora sa postupne vyvíjali. Zo začiatku to bola iba stimulácia pri bradykardických poruchách. V súčasnom období sa moderné kardiostimulátory používajú aj pri tachykardických poruchách srdcovej činnosti.
Implantácia trvalého kardiostimulátora prebieha na operačnej sále a je v súčasnom období jednou z najčastejších operácií na svete. Kardiostimulátor sa implantuje pod kožu v ľavej časti hrudníka v lokálnej anestéze. Implantačný tím sa skladá z kardiológa, ktorý dbá na správne stimulačné parametre a rieši prípadné akútne komplikácie, ktoré môžu nastať pri implantácii – rôzne poruchy srdcového rytmu. Chirurg zavedie elektródy cez venózny systém do príslušných dutín srdca a vytvorí lôžko – kapsu na umiestnenie kardiostimulátora. Ďalší členovia tímu sú kardiologická sestra, inštrumentárka a rtg laborant.
Následne sa kontroluje činnosť kardiostimulátora, stabilita elektród a programujú sa parametre stimulácie.
Hospitalizácia trvá 3-5 dní a životnosť kardiostimulátora je 10-15 rokov. Po tejto dobe je potrebné prístroj vymeniť pre vyčerpanie energetického zdroja.
Na našej klinike implantujeme trvalé kardiostimulátory pre pacientov z okresov Nové Zámky, Levice, Komárno, Šala a Galanta.
Ročne vykonáme asi 200 implantácií, čo je počet, ktorý nás stavia na popredné miesto na Slovensku. Kvalita stimulácie zodpovedá súčasným požiadavkám lekárskej vedy a riadime sa odporúčaniami európskych a svetových odborných spoločností. Okrem vysokokvalitných dvojdutinových kardiostimulátorov implantujeme aj kardiostimulátory, ktoré umožňujú aj vyšetrenie pacienta pomocou magnetickej rezonancie tzv. MRI rezistentné kardiostimulátory.
V tomto roku sme rozšírili diagnostické možnosti aj o implantáciu slučkových rekordérov, čo sú vlastne implantabilné malé elektronické prístroje, ktoré sa umiestňujú pod kožu v oblasti srdca monitorujúce srdcovú činnosť po dobu niekoľko mesiacov až 3 rokov.
Doc. MUDr. Tibor Ďuriš, CSc.
Prednosta KVL I