Dojčenie

Aký má dojčenie význam pre bábätko?

  1. Materské mlieko je ľahko stráviteľné, nezaťažuje ešte nie dostatočne vyvinutý tráviaci systém. Dieťatko menej často bolí bruško a menej často má problémy so stolicou.
  2. Zabezpečuje správny telesný, duševný a sociálny vývoj. Dojčené detičky sú inteligentnejšie (majú IQ o 8,3 bodov vyššie).
  3. Zaisťuje odolnosť voči infekčným chorobám.
  4. Zabraňuje vzniku rozvoja alergie.
  5. Znižuje nutnosť hospitalizácie dieťaťa.
  6. Znižuje riziko náhleho úmrtia.
  7. Dojčením sa znižuje chorobnosť a úmrtnosť dojčiat, dojčené deti menej trpia chorobami dýchacích ciest, zápalom stredného ucha, infekciami tráviaceho traktu (hnačky), dojčenie má pozitívny vplyv na správny vývin sánky a zubov.
  8. V dospelosti nižší výskyt vysokého tlaku krvi, arterosklerózy, infarktu, obezity.
  9. Dojčením spĺňame pre novorodenca jednu z jeho prvých základných potrieb, a to potrebu pocitu bezpečia. Hneď po pôrode sa dieťa priloží na prsník mamičke, cíti teplo, dotyk matkinho tela, známy tlkot srdca, rytmus dýchania, počuje známy hlas, jeho ústočká nájdu miesto, z ktorého môžu sať. To všetko mu uľahčí uvolnenie napätia a traumy z pôrodu. Tvár matky je pri dojčení v takej vzdialenosti, na ktorú novorodenec dokáže zaostriť svoj zrak. A toto je pre dieťatko ten pravý „raj“ na Zemi.

Pomáha dojčenie aj mamičke?

  1. Materské mlieko je vždy čerstvé, primerane teplé, bez baktérií, má najideálnejšie zloženie, nie je nutná žiadna príprava. Dojčením zabezpečuje mamička ideálnu výživu vždy a všade. Nie je potrebné pri cestovaní s dieťaťom, či pri návšteve nosiť so sebou ďalšie pomôcky.
  2. Rodina ušetrí veľa peňazí, potrebných na kúpu umelej výživy.
  3. Správne dojčiace ženy majú menej často zápaly prsníka a rakovinu.
  4. Psychický stav dojčiacej mamičky je vyrovnanejší, napĺňa sa jej pocit skutočného materstva. Je tou pravou maminkou pre svoje bábätko.
  5. Vzťah medzi matkou a dieťatkom je lepší, ak je dieťa dojčené. Mamička sa pri dojčení veľmi nežne správa k svojmu bábätku, pričom sú vo veľmi úzkom kontakte, ktorý nie je ničím nahraditeľný. Takéto dieťatko menej plače, je kľudnejšie, spí pokojnejšie, má menej často nafúknuté bruško.

Ako sa má stravovať mamička, ktorá dojčí?

Jedlá vhodné na konzumáciu:

Matka má počas dojčenia dodržiavať zásady správnej a primeranej výživy a pitný režim. Veľký význam má dostatočný príjem bielkovín, kalcia (vápnika), železa a vitamínov. Mimoriadne dôležitý je dostatočný prívod vitamínov zo skupiny B (droždie, celozrný chlieb, orechy, zelenina, mlieko, ovocie a ich jadrá, syr, ryby, vajíčka, vnútornosti). Počas dojčenia treba zvýšiť jeho množstvo až trojnásobne. Pestrá strava najlepšie zabezpečí dieťaťu potrebné živiny. Odporúčanie „jesť za dvoch“ dnes neplatí. Viac jesť neznamená viac mlieka.

Nevhodné na konzumáciu:

Nefajčite, nepite alkoholické nápoje. Snažte sa jesť ľahko stráviteľnú potravu, myslite na to, že čo môže uškodiť vám, uškodí aj vášmu dojčenému dieťaťu. Vyhýbajte sa mastným prepečeným mäsám, potravinám, ktoré nafukujú a ktoré preháňajú alebo sú silno korenené. Nepite veľa kávy, silného čaju a osviežujúcich nápojov, ktoré obsahujú kofeín (teín, ...).

Vhodné tekutiny:

Pri dojčení sa odporúča, aby matka mala pri sebe vždy pohár mlieka. Matka má počas dojčenia piť dostatočné množstvo tekutín – asi 3 l/deň, v závislosti od fyzickej aktivity a klimatických podmienok (keď sa veľmi potí, má piť viac), pravidelne v menších množstvách. Zásada „pri dojčení by matka mala piť spolu so svojím dieťaťom“ platí, ale matka by mala piť iba pri pocite smädu, nadbytočné pitie je zbytočné.

Vody vhodné na pitie dojčiacej matky:

Nevhodné tekutiny pri dojčení:

Základné poznatky o dojčení

Od čoho závisí ako dlho bude mamička dojčiť?

Rozhoduje:

Technika dojčenia

Dojčenie je forma sociálneho správania, ktorá súvisí so vzájomným učením sa členov dvojice – matka a dieťa. Pri osvojení si správnej techniky dojčenia musí nadobudnúť zručnosť matka, ktorá sa učí správne priložiť, aj dieťa, ktoré sa učí správne uchopiť.

Správna technika dojčenia pozostáva zo:

  1. správneho držania prsníka (nie cigaretové ale céčkové),
  2. zaujať správnu polohu dieťa + matka,
  3. správna technika prisatia dieťaťa
  4. správna technika sania.

Zásady úspešného dojčenia:

Správne polohy pri dojčení

Poznáme rôzne polohy pri dojčení a matka si z nich môže vybrať tú, ktorá jej a jej dieťaťu vyhovuje najlepšie. Dôležité je, aby matka bola uvolnená a aby pridŕžala svoje dieťa pri prsníku pohodlne.

Mala by si zvoliť polohu napr. v sede, v ľahu, v polosede – tak, aby netrpel chrbát. Dieťa sa má o matku opierať bruškom, nie bokom. Úchop prsnej bradavky má byť „céčkový“ medzi palcom a ukazovákom (nie „cigaretový“ medzi ukazovákom a prostredníkom, tento úchop je možné používať len pri dojčení staršieho dieťaťa).

Pri bočnom držaní pri dojčení – tzv. futbalové držanie – sa uvoľní mlieko aj z bočných mliečnych žliaz. Dojčenie takýmto spôsobom niekedy matke pomôže viac ako odstriekavanie, keď má problémy s prsníkmi a musí si mlieko odstriekavať.

Dieťa „vysáva“ mliečko z toho miesta, kde má bradu.

Poloha dieťaťa pri dojčení:

  1. hlava a telo dieťaťa musia byť v rovnakej línii (dieťatko nemá mať hlavičku otočenú na bok, ale má byť otočené celé jeho telíčko)
  2. dieťa má byť tvárou k prsníku s nosom oproti bradavke,
  3. matka si má pridržať dieťa blízko k svojmu telu,
  4. je potrebné podopierať odspodu celé telo dieťaťa, nie iba hlavu a ramená.

Prečo sa dieťa nevie správne prisať:

Následky nesprávneho priloženia:

  1. bolesť poškodených bradaviek, popraskané bradavky
  2. následkom nedostatočne vyprázdneného prsníka je bolestivé zdurenie
  3. zdanlivý nedostatok mlieka – dieťa nesaje a tým prsníky tvoria menej mlieka – dieťa je nepokojné, žiada viac mlieka, odmieta sať, plače – nepriberá.

Čo robiť pri ťažkostiach?

Bolí vaše dieťatko bruško? Je nekľudné?

Postupuje nasledovne: