MUDr. Ján Bernát, MPH
jan.bernat@nspnz.sk
035 / 691 2401
Curriculum Vitae
Mgr. Beďa Visnyei
beda.visnyei@nspnz.sk
035 / 691 2403
Curriculum Vitae
u pacientov ťažko chorých, v terminálnom štádiu, v mimoriadnych prípadoch, prípadne zákaz návštev pacientov – vždy po dohode s primárom alebo službukonajúcim lekárom oddelenia
Nové Zámky 7. 10. 2016
Svetový deň duševného zdravia bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie (WFMH) v roku 1991. Dni duševného zdravia sú každoročnou jesennou aktivitou Ligy za duševné zdravie a ich cieľom je zvýšenie informovanosti verejnosti o problémoch súvisiacich s psychickými poruchami. Kampaň je zameraná na aktívnejšie zapojenie duševne postihnutých ľudí do spoločenského a pracovného života a ich destigmatizácia.
Pri príležitosti Svetového dňa duševného zdravia sa dňa 7.10.2016 v priestoroch kinosály FNsP v Nových Zámkoch uskutočnil tretí ročník preventívnej prednášky o duševnom zdraví pre študentov stredných škôl. Študentom Gymnázia, Strednej zdravotníckej školy, SOŠ stavebnej a SOŠ hotelových služieb a obchodu sa prihovárali MUDr. Adam Nemček (sekundárny lekár) a PhDr. Linda Katona, PhD. (klinická psychologička a psychoterapeutka), ktorí pôsobia na Psychiatrickom oddelení FNsP v Nových Zámkoch.
Názov prednášky „Hovor o tom… alebo ako byť psychicky v pohode“ v sebe nesie isté posolstvo. Autori prednášky chceli poukázať na to, že je potrebné hovoriť o ťažkostiach, ktoré nás trápia. Hromadenie problémov môže v konečnom dôsledku vyústiť do rozvoja telesných alebo psychických ťažkostí. Skúsenosť je žiaľ taká, že mnohým dospievajúcim chýba pevné rodinné zázemie a rodičom sa nechcú zdôveriť. Vo vzťahu k vrstovníkom pociťujú hanbu, resp.sa obávajú výsmechu a tak radšej „bojujú“ so svojimi ťažkosťami ticho a skryte vo svojom vnútri, čo však neraz vyústi do maladaptívnych foriem správania v zmysle sebapoškodzovania, či experimentovania s návykovými látkami.
Cieľom osvetovej akcie zameranej na mladú generáciu bolo strhnúť rúško tajomstva zahaľujúce túto tému, poukázať na fakt, že problematika psychických porúch sa nás týka rovnako ako ochorenie telesné a nie je hanbou osloviť v čase tiesne odborníka z oblasti duševného zdravia.
Študenti boli prostredníctvom prednášky edukovaní o základných psychických poruchách, o rozdielnom prístupe psychológa a psychiatria k liečbe. Prednáška sa zameriavala aj na zbúranie mýtov a predsudkov voči psychicky chorým osobám. Záver prednášky bol venovaný protektívnym faktorom, ktoré napomáhajú upevňovanie duševnej rovnováhy. Je veľmi dôležité, aby si študenti už v tomto veku uvedomili, že naša psychika je veľmi krehká a zaslúži si dostatočnú pozornosť a starostlivosť.