Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky

KLINIKA VNÚTORNÉHO LEKÁRSTVA I.

Trvalá kardiostimulácia

KLINIKA VNÚTORNÉHO LEKÁRSTVA I.

Trvalá kardiostimulácia



VEDENIE KLINIKY


prof. MUDr. Marián Karvaj, PhD., MBA

PRIMÁR

prof. MUDr. Marián Karvaj, PhD., MBA
marian.karvaj@nspnz.sk
035 / 691 2455

Curriculum Vitae


silueta_vrchná


ODDELENIE VÝCHOD

035 / 691 2341 – Informácie o pacientoch


ODDELENIE ZÁPAD

035 / 691 2131 – Informácie o pacientoch


KORONÁRNA JEDNOTKA

035 / 691 2862


TEL. ZOZNAM ODDELENIA


11. POSCHODIE MONOBLOKU





TRVALÁ KARDIOSTIMULÁCIA

na Klinike vnútorného lekárstva I, FNsP Nové Zámky

Nové Zámky, 2014

V roku 1984 sa uskutočnila prvá výmena trvalého kardiostimulátora v nemocnici Nové Zámky. Túto implantáciu vykonal tím lekárov pod vedením MUDr. Júliusa Kaspera, kardiológa z Ústavu srdcovocievnych chorôb v Bratislave. Implantovali kardiostimulátor TESLA LSK 205 pacientovi s A-V blokom III. Stupňa. Bol to historicky významný krok, pretože znamenal záchranu života pacienta, ktorý mal veľmi nízku frekvenciu srdca. V tom čase sa používal iba systém, ktorý stimuloval iba pravú komoru srdca. Od 1.5.1987 sa uskutočňovali komplexné implantácie trvalých kardiostimulátorov, ktoré vykonávali kardiológ MUDr. Ernest Romsauer a chirurg MUDr. Ján Filakovský za podpory ďalších členov tímu interného, chirurgického oddelenia a oddelenia ARO.

Kardiostimulačný systém sa skladá z kardiostimulátora a z elektród, ktoré stimulujú buď iba pravú komoru srdca alebo pravú komoru i pravú predsieň, kedy hovoríme o tzv. fyziologickej stimulácii srdca.

Indikácie na implantáciu trvalého kardiostimulátora sa postupne vyvíjali. Zo začiatku to bola iba stimulácia pri bradykardických poruchách. V súčasnom období sa moderné kardiostimulátory používajú aj pri tachykardických poruchách srdcovej činnosti.


IMPLANTÁCIA TRVALÉHO KARDIOSTIMULÁTORA


Implantácia trvalého kardiostimulátora prebieha na operačnej sále a je v súčasnom období jednou z najčastejších operácií na svete. Kardiostimulátor sa implantuje pod kožu v ľavej časti hrudníka v lokálnej anestéze. Implantačný tím sa skladá z kardiológa, ktorý dbá na správne stimulačné parametre a rieši prípadné akútne komplikácie, ktoré môžu nastať pri implantácii – rôzne poruchy srdcového rytmu. Chirurg zavedie elektródy cez venózny systém do príslušných dutín srdca a vytvorí lôžko – kapsu na umiestnenie kardiostimulátora. Ďalší členovia tímu sú kardiologická sestra, inštrumentárka a rtg laborant.

Následne sa kontroluje činnosť kardiostimulátora, stabilita elektród a programujú sa parametre stimulácie.

Hospitalizácia trvá 3-5 dní a životnosť kardiostimulátora je 10-15 rokov. Po tejto dobe je potrebné prístroj vymeniť pre vyčerpanie energetického zdroja.

Na našej klinike implantujeme trvalé kardiostimulátory pre pacientov z okresov Nové Zámky, Levice, Komárno, Šala a Galanta.

Ročne vykonáme asi 200 implantácií, čo je počet, ktorý nás stavia na popredné miesto na Slovensku. Kvalita stimulácie zodpovedá súčasným požiadavkám lekárskej vedy a riadime sa odporúčaniami európskych a svetových odborných spoločností. Okrem vysokokvalitných dvojdutinových kardiostimulátorov implantujeme aj kardiostimulátory, ktoré umožňujú aj vyšetrenie pacienta pomocou magnetickej rezonancie tzv. MRI rezistentné kardiostimulátory.

V tomto roku sme rozšírili diagnostické možnosti aj o implantáciu slučkových rekordérov, čo sú vlastne implantabilné malé elektronické prístroje, ktoré sa umiestňujú pod kožu v oblasti srdca monitorujúce srdcovú činnosť po dobu niekoľko mesiacov až 3 rokov.

Doc. MUDr. Tibor Ďuriš, CSc.
Prednosta KVL I


logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021