Školenie o dodržiavaní ľudských práv a slobôd
Dňa 01.07.2024 podpísalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky so Slovenským národným strediskom pre ľudské práva (ďalej len „SNSĽP“) „Memorandum o spolupráci“, ktorého predmetom je spolupráca v oblasti prevencie diskriminácie podľa zákona č. 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov a pri zvyšovaní ochrany základných ľudských práv a slobôd pacientov a v oblasti vzdelávania. MZ SR a SNSĽP sa v Memorande uzniesli na tom, že budú vytvárať a realizovať vzdelávacie aktivity pre odborníkov a odborníčky v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti zamerané na dodržiavanie základných ľudských práv a slobôd pacientov a pacientiek v procese poskytovania zdravotnej starostlivosti a odborníkov a odborníčok pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.
V nadväznosti na uvedené sa nám naskytla možnosť zrealizovať dňa 7.11.2024 na Psychiatrickom oddelení FNsP Nové Zámky školenie personálu o dodržiavaní základných ľudských práv a slobôd pacientov a pacientiek pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Pozvanie na školenie prijal prednášajúci Mgr. Tomáš Földes, lektor SNSĽP.
Z prednášky sa personál dozvedel, odpovede na mnohé otázky.. Prečo je dôležité zaoberať sa ľudskými právami pacientov? Čo tvorí systém ochrany ľudských práv? Kde hľadať informácie v tomto smere? Ako v zdravotníckej praxi vyzerá dodržiavanie ľudských práv a slobôd? Kto má právo kontrolovať dodržiavanie základných práv a slobôd pacientov pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti? Prebrali sa základné ľudské práva uvedené v Ústave SR a v zákone 576/2004 Z.z. o poskytovaní zdravotnej starostlivosti a služieb súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania v zdravotnej starostlivosti. Pozornosť sa venovala informovaniu pacienta, príbuzných, vedeniu dokumentácie a možným úskaliam a sporným otázkam v tomto smere. Ako implementovať do zdravotníckej praxe konkrétne ľudské práva a slobody boli samostatnou obšírnou, pestrou a komunikovanou kapitolou. Na rad prišla aj platforma o zákaze mučenia, krutého, neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania, o používaní obmedzujúcich prostriedkoch u pacientov a o zachovávaní ľudskej dôstojnosti pri výkone nášho povolania.
V rámci diskusie sa rozbehla živá debata na prednášané témy, skúsenosti sa vymieňali na strane prednášajúceho aj poslucháčov. Padali i námety na nové školenia. V závere sa vyjadril záujem zo strany personálu o prehĺbenie vedomostí v prezentovanom smere a vytýčili sa zaujímavé témy v rámci budúcej spolupráce.