Stretnutie priaznivcov internej medicíny
Dňa 16.10.2024, o 16,oo hod. sa v priestoroch hotela Grand v Nových Zámkoch konalo VI. Jesenné stretnutie priaznivcov internej medicíny, ktoré organizovala Klinika vnútorného lekárstva II., FNsP Nové Zámky, v spolupráci s firmou Boehringer Ingelheim.
Na odbornom podujatí sa stretli lekári špecialisti z vnútorného lekárstva, praktickí lekári ale aj lekári s inou špecializáciou.
Pozvanie prijal a svojou účasťou podujatie podporil MUDr. Zoltán Danczi, zástupca riaditeľa pre medicínsky úsek.
Na odbornom podujatí odznelo 5 prednášok.
Kardio-renálno-metabolický syndróm:
Pohľad nefrológa: MUDr. Zoltán Borbély, PhD.
Prednáška bola zameraná na kardio-renálno-metabolický syndróm ako celok ako aj na problematiku pacientov s chronickým obličkovým poškodením. Počet pacientov s týmto ochorení stále narastá. Je to komplexná problematika, ktorá vyžaduje úzku spoluprácu medzi odborníkmi hlavne z oblasti nefrológie, diabetológie a kardiológie.
Pohľad diabetológa: MUDr. Lucia Šimová.
Cieľom prednášky bolo priniesť pohľad diabetológa na kardio-reno-metabolický syndróm. Nakoľko v populácii stúpa počet diabetikov s KV rizikovými faktormi, srdcovým zlyhávaním ako aj CKD, v diabetologii sa viac pozornosti venuje individualizovanému prístupu k pacientovi, kladie sa dôraz na medziodborovú spoluprácu s kardiológmi a nefrológmi. V liečbe diabetu využívame moderné antidiabetiká, ktoré okrem liečby diabetu mellitu majú dokázané kardioprotektívne a renoprotektívne účinky, majú efekt na zníženie rizika kardiovaskulárnych príhod ako aj na spomalenie vzniku a progresie nefropatie.
Pohľad internistu: MUDr. Kamila Juríková.
Prezentácia sa venovala kardio- renálno-metabolickému syndrómu z pohľadu internistu. Kardio-renálny-metabolický syndróm je termín, ktorý sa v poslednom čase čoraz viac využíva nielen na označenie súčasného výskytu kardiovaskulárnych ochorení, ochorenia obličiek, diabetu a ďalších zložiek metabolického syndrómu, ale aj na zdôraznenie ich patofyziologického prepojenia, klinického a prognostického významu. Ďalším faktorom je, to že do klinickej praxe prenikajú farmakoterapeutické nástroje, ktoré účinkujú na viaceré zložky kardio-renálneho-metabolického syndrómu. Jednými z takýchto liekov sú glyflozíny. Ich vplyv na spomalenie progresie chronickej obličkovej choroby a zníženie rizika kardiovaskulárneho úmrtia u pacientov s CKD opisuje časť prezentácie.
Schmidtov syndróm: MUDr. Beáta Berkešová.
V ďalšej prednáške sme prezentovali vlastnú kazuistiku 18-ročného pacienta, u ktorého sme ako príčinu ťažkej hyponatriémie identifikovali subklinickú hypotyreózu na podklade autoimunitnej tyreoiditídy a primárnu adrenálnu insuficienciu. V tejto konštelácii išlo o Schmidtov syndróm, zriedkavé autozómovo dominantne dedičné ochorenie. Túto kazuistiku sme sa rozhodli prezentovať pre zriedkavosť tohto ochorenia.
Storočie diabetológov: Cesta k modernej liečbe diabetu: MUDr. Zuzana Vargová.
Prednáška bola venovaná pokroku v liečbe diabetes mellitus. Prvá časť sa zaoberala realitou diabetu ako smrteľného ochorenia v minulosti, následne bol popísaný objav inzulínu a postupný vývoj perorálnej liečby a zdokonalenie inzuliunoterapie. Prednáška sa tiež zaoberala zmenou prístupu k liečbe diabetu, preferenciou medikácie vykazujúcej kardiovaskulárny a renálny benefit, čo pozdvihuje dôležitosť zlepšenia kvality života diabetikov a oddialenie chronických komplikácii diabetu.
Po odznení všetkých prednášok sa zhrnuli najnovšie odporúčania, podľa ktorých by sme mali postupovať v našej praxi. Myšlienkou týchto stretnutí je výmena a získanie nových poznatkov, ale aj príjemné spoločenské stretnutie s kolegami a nadviazanie nových kontaktov. Našim cieľom je zachovať tradíciu týchto stretnutí, pretože spolupráca medzi lekármi je veľmi dôležitá v stratégii liečby pacienta.
MUDr. Zoltán Borbély, PhD
primár Kliniky vnútorného lekárstva II. FNsP Nové Zámky