Jar prichádza aj do nemocnice

Podľa údajov Inštitútu pre matematiku a výpočty (Institut de Mécanique Céleste et de Calcul des Éphémérides – IMCCE) k nám vo štvrtok 20. marca presne o 10:01 a 25 sekúnd francúzskeho času prišla jar. Presne v tomto okamihu bolo Slnko kolmo na zemskom rovníku. Vyšlo takmer presne na východe a zapadlo na západe. Jarná rovnodennosť je významný dátum, na ktorý sa mnohí ľudia tešia s veľkým očakávaním, pretože dĺžka dňa sa rovná dĺžke noci a v prírode začínajú stromy pučať a slnko jasnejšie svieti. Taktiež sa na toto obdobie tešia priaznivci letného času, ktorý sa o niekoľko dní neskôr zmenil zo zimného na letný.
Väčšina ľudí sa na nový čas adaptuje v priebehu niekoľkých dní, no u citlivejších jedincov môže tento proces trvať dlhšie. Ak problémy so spánkom pretrvávajú, je dobré poradiť sa so svojim lekárom. Prechod zo zimného času na letný môže spôsobovať v ľudskom organizme rôzne zmeny. Okrem iných, ovplyvňuje hormonálny systém človeka.
Dôležité hormóny
Melatonín a kortizol sú dva dôležité hormóny, ktoré riadia denný rytmus ľudí. Zmena času môže narušiť cirkadiánny, teda prirodzený biologický rytmus tela, ktorého súčasťou sú aj hormóny melatonín a kortizol. Melatonín – hormón spánku, sa tvorí najmä v tme a pomáha zaspať. Posun o hodinu dopredu znamená, že večer pretrváva dlhšie svetlo, čo môže oddialiť jeho produkciu a spôsobovať u ľudí problémy so zaspávaním. Naopak, kortizol, ovplyvňuje hladinu energie a prebúdzanie, môže byť v prvých dňoch po zmene času v nesúlade s novým režimom. Ráno sa môžu ľudia cítiť unavenejší, ospalejší, keďže telo sa ešte neprispôsobilo novému režimu.
Vyrovnanie sa so zmenou
K minimalizácii negatívnych následkov posunu času, je vhodné postupne meniť spánkový režim už niekoľko dní pred posunom času. Treba si ľahnúť večer o 15 až 30 minút skôr, aby si telo postupne zvyklo na nový režim. Pomáha aj obmedzenie modrého svetla, ktoré potláča tvorbu melatonínu – aspoň hodinu pred spaním. Ja potrebné vyhýbať sa svetlu z obrazoviek mobilov, počítačov, televízora.
Pobyt na čerstvom vzduchu
Čo sa odporúča, pre podporu synchronizácie biologických hodín a správnu produkciu kortizolu je pobyt na prirodzenom dennom svetle, v ranných hodinách. Dôležitý je aj pohyb na čerstvom vzduchu a vyvážená strava.
Dohľad nad dobrým spánkom, pobyt na čerstvom vzduchu a denné aktivity, ktoré naplnia pacientov spokojnosťou z dobre vykonanej práce sú prostriedky, ktorými aj na Psychiatrickom oddelení vo FNsP Nové Zámky pomáhame pacientom zvládnuť nielen prechod zo zimného času na letný, ale aj z „horšieho životného obdobia na lepšie“. Jar sa víta nákupom kvetov, kríčkov, okrasných drevín, ktoré personál v spolupráci s pacientmi vysádza do záhradky, záhonov, kvetináčov. Technicky zruční a fyzicky zdatní páni kosia trávnik, vyhrabávajú staré lístie. Jemnejšie žienky so šikovnými rúčkami prostredníctvom sadenia semienok a cibuliek pokladajú základ novej kvetovej výzdobe. Ďalší personál s pacientmi nosí a osieva zeminu, zalieva a hnojí rastliny. Obriadená jarná príroda sa nám všetkým potom v priebehu celého roka odvďačí príjemným prostredím, v ktorom prebieha ergoterapia, rôzne terapeutické sedenia a aj športové, relaxačné a oddychové aktivity.