Starostlivosť o pokožku seniorov: Prečo je taká dôležitá?

18 februára, 2025
Doktorka-1-1200x900.jpg

S pribúdajúcim vekom sa pokožka stáva citlivejšou a náchylnejšou na poškodenie. Ako jej poskytnúť správnu starostlivosť, aby zostala zdravá a hydratovaná? Prinášame praktické tipy a odporúčania od odborníkov.

Čítajte viac v článku.

Na čo slúži koža a z čoho sa skladá?

Koža je najväčším orgánom ľudského organizmu. Predstavuje ochrannú bariéru a kontakt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nášho organizmu. Chráni nás, slúži na vnímanie okolitého prostredia, vylučovanie látok, ktoré naše telo nepotrebuje a zodpovedá aj za reguláciu telesnej teploty. Skladá sa z troch hlavných vrstiev: epidermis, kórium a podkožné tukové tkanivo. Epidermis sa delí na 5 vrstiev, ide o najpovrchovejšiu a najtenšiu vrstvu kože, ktorú tvoria prevažne keratinocyty, pigmentové bunky a bunky s úlohou vnímania vonkajšieho prostredia. Kórium predstavuje strednú väzivovú vrstvu kože, kde sa nachádzajú niektoré bunky imunity, krvné cievy vyživujúce kožu, potné a mazové žľazy, vlasové folikuly.

Odkedy sa koža vyvíja (prenatálny vek) a kedy sa končí jej vývoj?

Koža sa začína vyvíjať už v prenatálnom období, okolo 4. týždňa tehotenstva, a počas druhého trimestra sa vytvára základná vrstva. Po narodení a v detstve pokračuje v raste a stabilizácii. Počas puberty prechádza zmenami v dôsledku hormonálnych výkyvov. V dospelosti dosahuje koža svoju plnú zrelosť, ale po 25. roku života začína prirodzený proces starnutia, ktorý vedie k zníženiu produkcie kolagénu a elastínu a prejavuje sa jemnými vráskami a stratou elasticity. Koža sa teda vyvíja počas celého života, od prenatálneho obdobia až po starší vek, a každé obdobie prináša svoje vlastné špecifiká a zmeny.

Aké špecifiká má pokožka seniora? – v porovnaní s plne vyvinutou pokožkou dospelého človeka? Prečo vlastne dochádza k zmenám na pokožke?

S pribúdajúcim vekom klesá elasticita pokožky kvôli stratám elastínu a kolagénu, čo vedie k vráskam a ochabovaniu. Pokožka tiež redne a je tenšia, čo zvyšuje náchylnosť na poškodenie. Proces regenerácie sa spomaľuje, čo predlžuje hojenie rán a zvyšuje riziko infekcií. Krvné cievy kože sa stávajú krehkejšími, čo vedie k tvorbe modrín, krvácaniu pod kožu. Mazové žľazy produkujú menej kožného mazu, tým sa ťažšie udržiava vlhkosť pokožky, čo vedie k jej suchosti a svrbeniu. Podkožná tuková vrstva sa stenšuje, čo zvyšuje riziko poranenia kože a znižuje schopnosť kože udržať telesnú teplotu. Potné žľazy produkujú menej potu, kvôli čomu sa organizmus nedokáže svojimi prirodzenými mechanizmami dostatočne ochladiť, zvyšuje sa riziko prehriatia alebo vzniku úpalu. Znamienka, bradavice, škvrny na koži sú častejšie u starších ľudí. Stretávame sa aj s prípadmi zhubných alebo nezhubných nádorov kože, ktoré sa zvyčajne prejavujú na miestach vystavených slnku. Tieto stavy si vyžadujú špeciálnu lekársku starostlivosť a prispôsobenie dermatologických produktov.

Aké faktory sa na tom podpisujú? je to len vek, alebo napríklad aj genetika, spôsob starostlivosti počas života?

Za starnutie pokožky zodpovedá mnoho faktorov, ako napríklad nadmerná expozícia slnečnému žiareniu, genetika, stres, vplyvy vonkajšieho prostredia, nedostatočná hydratácia, fajčenie, zoslabenie imunitného systému, alebo nerovnováha črevného mikrobiómu.

Dá sa povedať, že kto sa o pokožku počas života staral – teda chránil sa pred slnkom, pred dehydratáciou a podobne, tak ju má v lepšom stave ako rovnako starý človek, ktorý sa o pokožku nejak zvlášť nezaujímal?

Jednoznačne! Napriek tomu že aj genetické faktory hrajú významnú úlohu v procese starnutia pokožky, tento proces vieme aj my výrazne ovplyvniť elimináciou faktorov podieľajúcich sa na procese starnutia pokožky.

Má na stav pokožky v staršom veku vplyv napríklad aj miera používania makeupov, rôznych holiacich gélov a pien, množstvo napríklad repelentov, dezodorantov a podobne – teda toho, čo na našu pokožku počas života aplikujeme? teda aký je tam vplyv?

Áno, používanie kozmetických a hygienických produktov ovplyvňuje stav pokožky v staršom veku. Nadmerné používanie make-upu alebo nesprávne odstránenie môže upchávať póry a prispievať k starnutiu. Holiace gély a peny môžu vysušovať alebo dráždiť pokožku, takže je dobré používať jemné produkty a aplikovať hydratačné krémy. Niektoré chemikálie v repelentoch a dezodorantoch môžu spôsobiť podráždenie, preto je lepšie vyberať produkty s prírodnými alebo hypoalergénnymi zložkami. Kvalitné a jemné produkty môžu pomôcť udržať pokožku zdravú a mladistvú.

V akom veku začína takpovediac starnutie pokožky? Kedy začínajú nastávať zmeny?

Starnutie pokožky sa zvyčajne začína okolo 25. až 30. roku života, keď sa začínajú prejavovať prvé jemné vrásky. Tento proces je pomalý a postupný. V tejto fáze sa začína znižovať produkcia kolagénu a elastínu, čo sú kľúčové bielkoviny pre pevnosť a pružnosť pokožky. Viditeľné zmeny ako sú hlbšie vrásky, suchosť a strata pevnosti, sa často zintenzívňujú vo veku okolo 40 až 50 rokov.

Vieme si tieto zmeny všimnúť aj voľným okom?

Áno, zmeny v pokožke spôsobené starnutím sú skôr či neskôr často viditeľné voľným okom. Môžeme si všimnúť napríklad jemné vrásky, zmenu textúry pokožky, stratu elasticity a pevnosti, ako aj suchosť a tmavšie pigmentové škvrny.

Je v tomto smere rozdiel medzi ženami a mužmi?

Áno, medzi ženami a mužmi sú rozdiely v starnutí pokožky. Mužská pokožka je zvyčajne hrubšia a pevnejšia a preto u mužov môže byť proces vzniku vrások pomalší. Ženská pokožka stráca elasticitu rýchlejšie, najmä po menopauze, kvôli poklesu estrogénu. Ženy môžu mať jemné vrásky okolo očí a úst, zatiaľ čo u mužov sú vrásky často hlbšie a výraznejšie na čele a medzi obočím. Rôzne návyky v starostlivosti o pokožku tiež ovplyvňujú ako sa starnutie prejavuje.

Je vhodné napríklad používať krémy primerané veku (ako bývajú odporúčania 30+, 40+ a podobne). Čo ak to niekto preháňa a používa napr. 50+ keď má o 10 rokov menej?

Používanie krémov primeraných veku môže byť prospešné, pretože tieto produkty sú často formulované s ingredienciami, ktoré zodpovedajú potrebám pokožky v rôznych vekových obdobiach. Krémy pre konkrétny vek, ako 30+ alebo 40+, zvyčajne obsahujú zložky, ktoré pomáhajú riešiť problémy spojené s daným obdobím starnutia, ako napríklad suchosť pokožky a jemné vrásky. Používanie krému pre vek 50+ v mladšom veku nie je síce škodlivé, ale môže byť neefektívne, pretože tieto produkty často obsahujú vyššie koncentrácie aktívnych látok, ktoré môžu byť nadbytočné alebo príliš intenzívne pre pokožku.

ako sa teda starať o pokožku v čase keď sa začínajú prejavovať znaky starnutia?

Odporúčam denne používať opaľovací krém s vysokým SPF faktorom, aby bola pokožka chránená pred UV žiarením, ktoré urýchľuje starnutie. Za mimoriadne dôležité považujem používanie krémov s hydratačnými zložkami, ako je kyselina hyalurónová na udržanie vlhkosti pleti a produktov obsahujúcich antioxidanty, ako je vitamín C. Vysoko účinné môžu byť aj produkty s retinoidmi alebo peptidmi, ktoré podporujú tvorbu kolagénu a spevňujú pokožku. Jemné čistenie pokožky dvakrát denne a jemný exfoliačný peeling môžu taktiež pomôcť zlepšiť textúru pokožky. Dbajte však aj na dostatok kvalitného spánku, dodržiavanie zdravej stravy a nezabúdajte na pitný režim.

Starnutie sa zrejme zastaviť nedá – je to však aj v prípade pokožky individuálne?

Neexistuje vzorec na rovnaké starnutie, pretože na proces starnutia vplýva genetika, životný štýl, vyvážená a rozmanitá strava, pravidelná fyzická aktivita, pobyt na čerstvom vzduchu a hlavne každodenná starostlivosť o pokožku. Hoci úplne zastaviť starnutie nemožno, tieto opatrenia môžu prispieť k udržaniu zdravšej pokožky. Človek sa môže cítiť dobre vo svojej koži aj v staršom veku, lebo ako sa hovorí, vek je len číslo.

Odhliadnuc teraz od vrások na tvári – pýtam sa vo všeobecnosti – ako sa starať o pokožku po šesťdesiatke, po sedemdesiatke, ako v staršom veku? Mal by byť v starostlivosti rozdiel?

Starostlivosť o pokožku v staršom veku považujem za mimoriadne dôležitú. Pokožka seniorov býva suchšia, takže je dôležité používať intenzívne hydratačné krémy a oleje. Ochrana pred slnkom ostáva kľúčová, preto je potrebné pravidelne používať opaľovacie krémy s vysokým SPF faktorom, nielen v letnom období. Na čistenie pokožky odporúčam používať jemné čistiace prípravky, ktoré neporušia prirodzenú lipidovú vrstvu kože. Aj anti-aging produkty s retidnoidmi, vitamínom C alebo peptidmi môžu byť užitočné, treba ich však používať opatrne. Pravidelná konzultácia s dermatológom, vyšetrenie kožných výrastkov a znamienok pomôže prispôsobiť starostlivosť individuálnym potrebám.

S akými zdravotnými problémami mieria ľudia v seniorskom veku k dermatológom?
Ľudia sa na nás dermatológov obracajú najčastejšie s problémami ako starnutie pleti, pigmentové škvrny, rizikové znamienka, kožné infekcie, ekzémy a dermatitída. Suchá pokožka a problémy s hojením rán sú tiež časté. Snažíme sa pacientom pomôcť diagnostikovať a liečiť tieto problémy, čím vieme zlepšiť kvalitu života aj v staršom veku.

Častým problémom býva ochabnutá pokožka – prečo k tomu dochádza a dá sa s tým niečo robiť?

Ochabnutá pokožka v staršom veku vzniká kvôli poklesu produkcie kolagénu a elastínu, ako aj úbytku podkožného tuku. Vyššie spomenuté faktory, ako napríklad slnečné žiarenie, nedostatočná starostlivosť o pokožku alebo genetika môžu tento proces urýchliť. Hoci úplné odstránenie ochabnutia je ťažké, na zlepšenie pevnosti pokožky môžu pomôcť kozmetické prípravky s retinoidmi, peptidmi a inými hydratačnými látkami. Ak je pokožka ochabnutá a napriek dodržiavaniu zásad starostlivosti o zrelú pokožku pacientovi ochabnutá pokožka vadí z estetického hľadiska, máme široké spektrum možností, ako napríklad dermatokozmetické procedúry, laserové ošetrenie, mikroihličkovanie, výplne kyselinou hyalurónovou a aplikácia botulotoxínu, alebo v určitých prípadoch metódy plastickej chirurgie. Tieto možnosti sú invazívne a nemusia byť prvou voľbou riešenia.

Často starší ľudia tiež mávajú extrémne suchú pokožku. Čím je to spôsobené? Ako sa starať o takúto vysušenú pokožku?

Extrémna suchosť pokožky u seniorov je spôsobená poklesom prirodzených olejov a znížením schopnosti pokožky udržiavať vlhkosť. Pre starostlivosť o suchú pokožku odporúčam používať bohaté hydratačné krémy s kyselinou hyalurónovou alebo ceramidmi, jemné čistiace prostriedky a vyhnúť sa mydlám. Okrem toho je dôležité dodržiavať pitný režim, chrániť pokožku pred slnkom, poprípade používať zvlhčovač vzduchu.

Časté je aj praskanie pokožky – čo s tým? Dá sa tomu zamedziť?

Praskanie pokožky je častým problémom u starších ľudí, často spôsobeným extrémnou suchosťou alebo zraneniami kože. Je možné tomu predísť používaním intenzívne hydratačných krémov. Nepoužívať drsné čistiace prostriedky a mydlá a chrániť pokožku pred extrémnymi teplotami.

Ak už staršiemu človeku praská pokožka – ako sa o tieto popraskané oblasti starať?

Ak staršiemu človeku praská pokožka, je dôležité zaobchádzať s popraskanými oblasťami s opatrnosťou. O popraskanú pokožku sa staráme používaním neparfumovaných hydratačných krémov alebo mastí, ktoré pomáhajú rýchlej regenerácii a udržiavajú vlhkosť. Na ochranu pokožky pred ďalším poškodením sa odporúča aplikovať krytie, ako je sterilný obväz, ak je to potrebné.

Môže takýmto spôsobom dôjsť napríklad aj k infekcii?

Bohužial áno, v praxi sa často stretávame infekciami v oblasti porušenia celistvosti kože, pretože tieto miesta môžu byť vstupnou bránou pre baktérie. Ak sa objavia príznaky infekcie, ako začervenanie, hnisanie, alebo teplota, treba vyhľadať lekársku pomoc.

Môže to byť nebezpečné? Prípadne teda ako to liečiť/riešiť?

Áno, praskajúca pokožka môže byť nebezpečná, ak sa infekcia rozšíri. Aby sa predišlo komplikáciám, je vhodné použiť antiseptický krém alebo roztok a zakryť praskliny sterilnými obväzmi. Vo vážnejších prípadoch môže byť potrebná antibiotická liečba a ďalšie lekárske zásahy.

V prípade pacientov, ktorí už sa nedokážu o seba sami postarať aj v dôsledku veku a rôznych ochorení – je potrebné do starostlivosti zahrnúť aj pokožku? Napr. u plne ležiaceho pacienta, ktorý ani nechodí von?

Áno, aj u pacientov, ktorí sa nedokážu sami postarať o seba, je dôležité venovať pozornosť pokožke. U plne ležiacich pacientov je nutné pravidelne kontrolovať pokožku na známky poškodenia, častejšie meniť polohu pacienta, používať ochranné matrace a aplikovať hydratačné krémy. Jemné čistenie a používanie špeciálnych materiálov môže pomôcť predchádzať problémom ako sú napríklad preležaniny.

Dá sa vysvetliť to, že niekto má v 60 rokoch popraskanú a vráskavú pokožku, a vyzerá horšie, ako človek po 80.-tke?

Rozdiely vo vzhľade pokožky medzi ľuďmi rovnakého veku môžu byť spôsobené genetickými faktormi, životným štýlom, starostlivosťou o pokožku, zdravotným stavom a environmentálnymi faktormi. Napríklad slnečné žiarenie, fajčenie a nedostatočná hydratácia môžu urýchliť starnutie pokožky, čo spôsobuje, že niekto môže vyzerať starší, než iný človek vo vyššom veku.

Aká je prevencia starnutia pokožky v mladšom veku? teda na čo myslieť už o desaťročia skôr?

Za najdôležitejšie považujem dve základné veci: každodenná ochrana pred UV žiarením a dostatočná hydratácia pleti. Samozrejme, ako som už predtým spomenula, sú mnohé ďalšie faktory, ktoré sa podieľajú na tom, aby bola naša pleť dlho pekná, zdravá a pružná. Ak by som však mala povedať na záver dve kľúčové opatrenia, nielen pre mladých, ale aj pre starších ľudí, je to každodenné používanie krémov s vysokým SPF faktorom a hydratácia pokožky, nielen zvonka, ale aj zvnútra.

MUDr. Viktória Tapolcsányiová, Dermatovenerologická klinika FNsP Nové Zámky

 

Článok

 

Článok

logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021

Z dôvodu zhoršujúcej sa epidemiologickej situácie sa s okamžitou platnosťou zakazujú návštevy na Pediatrickej klinike. Zákaz platí až do odvolania.