Miniinvazívna metóda zákroku
Neurochirurgická klinika FNsP Nové Zámky vo februári 2022 zaviedla do spektra operácií modernú miniinvazívnu metódu na ošetrenie vyklenutej dierkovej platničky, tzv. herniácie disku.
Ide o plne endoskopickú metódu, kde z rezu, cca 7 mm na chrbte, uvoľníme zatlačené nervové štruktúry a odoberieme vyklenutú časť platničky.
Aktuálne sa využíva štandard tzv. mikroskopická operácia, kde je rez cca 3-4 cm, táto nová metodika posúva miniinvazivitu zase o kus ďalej. Pacienti sú už v deň operácie mobilizovaní a je možné ich dehospitalizovať vo veľmi krátkom čase. Doteraz bola táto metóda dostupná na súkromných pracoviskách, Neurochirurgická klinika FNsP Nové Zámky, ako prvá z tzv. „štátnych nemocníc“ zaviedla tento zákrok do svojho bežného portfólia.
RTVS video:
Prepis zvukovej stopy videa:
Prvej zo štátnych nemocníc v Nových Zámkoch dnes operovali chrbticu unikátnou metódou, iba pár milimetrovým rezom vybrali vysunutú časť platničky. Pre pacientov to znamená menej bolesti a oveľa rýchlejšie zotavenie. Pri zákroku bol aj štáb RTVS.
55 ročného pacienta s vysunutou platničkou operoval neurochirurg necelú hodinu. Troj až štvor centimetrový rez, ktorý sa počas bežných operácií chrbtice používa, nahradil otvor pre endoskop s hrúbkou ceruzky.
„Jednalo sa o odstránenie sekvestra, teda úlomku platničky. A uvoľnenie nervového koreňa.“
„Prakticky neporušuje žiadne svalstvo v oblasti chrbtice. Veľmi šetrne sa dostávame do oblasti spinálneho kanála. Veľmi šetrne manipulujeme s nervami, má zavedený endoskop a ako tímy klieštikmi tu medzi 4, 5 stavcom snaží sa vytiahnuť materiál disku.“
Kým po bežnej operácii chrbtice sa pacient zotavuje aj niekoľko dní po takomto mini invazívnom zákroku sa na nohy dokáže postaviť hneď v ten deň.
„Ten pacient vie byť veľmi skoro mobilizovaný a nie sú tam také extrémne pooperačné bolesti.“
Za podobné operácie si pacienti doteraz platili na súkromných klinikách aj v zahraničí. Novozámocká nemocnica je prvou zo štátnych, ktorá takto nahradila časť bežných operácií chrbtíc. Prepláca ich poisťovňa a pacienti sem môžu prichádzať z celého Slovenska.
„Je veľmi dôležité mať aj erudovaný a skúsený personál, pretože táto technika operovania nie je úplne štandardná. Je treba naučiť sa tieto výkony.“
O tom, či je pacient vhodný kandidát na endoskopickú operáciu, rozhoduje lekár. Zatiaľ vedia takto uľaviť od bolesti platničiek, no už teraz vo svete vyvíjajú metódy na operáciu celej chrbtice.
Lucia Hamran Kollárová, RTVS