Prípravy na Omikron

3 februára, 2022
omicron-1200x900.jpg

Prípravy na Omikron

Pediatri sa pripravujú na príchod Omikronu. Kvôli vysokej infekčnosti variantu Covid-19 sa očakáva, že ochorejú aj zdravotníci a lekári. Detskí lekári už majú plán na možný výpadok vo vlastných radoch. Ako bude fungovať zastupovanie pediatrických lekárov, ale aj aké príznaky ochorenia Covid-19 sa prejavujú u detí sa dozviete z odpovedí od MUDr. Aleny Tamaškovičovovej, pediatričky a zástupkyni riaditeľa pre medicínsky úsek FNsP Nové Zámky.

Ako sa pediatri pripravujú na vlnu Omikronu?

„V priebehu minulého týždňa som vypracovávala zoznam lekárov, ktorí sa zapoja do krízového zastupovania. V prípade ochorenia ambulantného lekára pre deti a dorast na Covid-19, preberú zastupovanie zatvorenej ambulancie najbližšie 2-3 ambulancie a takto si pacientov rozdelia. V prípade ochorenia lekára v dedine, kde je ordinujúci lekár sám, preberie zastupovanie jeho ambulancie najbližšia možná ambulancia.“  

Aké sú príznaky pri Omikrone u detí?

„Príznaky u detí sú podobné iným vírusovým ochoreniach : teploty, niekedy až veľmi vysoké horúčky, bolesti hlavy, únava, nádcha, upchatie nosa, strata chuti do jedla, vyrážky, bolesti hrdla, vracanie, hnačky, kašeľ, strata čuchu alebo chuti je teraz menej častá.“ 

Môže sa u detí objaviť aj postcovid syndróm ako zápalový multisystemový syndrómy a čo vlastne tento syndróm znamená?

 „Je to pediatrický zápalový multisystémový syndróm PIMS – dochádza k nemu niekoľko týždňov po prekonaní Covid 19. Príčinou vzniku je imunitný systém a jeho reakcia, ktorý bojuje proti vírusu a zároveň spôsobuje nadmernú imunitnú reakciu v rôznych častiach tela. Podľa toho kde, v ktorej časti tela prebieha nadmerná reakcia sú lokalizované aj príznaky. Dôležité je včasné rozpoznanie a diagnostika ochorenia a takisto včasná liečba – podstatou liečby je utlmenie imunitného systému a zastavenie zápalu v jednotlivých tkanivách a orgánoch, čím predídeme ich  poškodeniu. V liečbe sa používajú hlavne kortikoidy a imunoglobulíny a mnohé ďalšie lieky.

Čo sa týka postcovid syndrómov tak ako u dospelých aj u detí môžu po prekonaní covidu pretrvávať rôzne dlho rozmanité zdravotné ťažkosti ako napr. únavový syndróm, nechutenstvo, padanie vlasov, bolesti kĺbov …a pod.“

Čo ako pediater odporúčate rodičom, ak je dieťa choré alebo má nejaké ťažkosti?

„Určite pri chorobe dieťaťa najprv zavolať svojmu pediatrovi, stav skonzultovať a v prípade potreby po dohode s lekárom priniesť dieťa na vyšetrenie.“

Aké máte skúsenosti s konzultovaním zdravotného stavu po telefóne?

„Počas pandémie sa stalo častým konzultovanie zdravotného stavu dieťaťa telefonicky, hlavne pri ľahkých zdravotných problémoch, kedy stačí odporučenie lekára čo by mala mamička podávať dieťaťu. Avšak vo väčšine prípadov je potrebné dieťa fyzicky vyšetriť.“ 

 

Médiá:

 

> PEDIATRICKÁ KLINIKA

 

logo_biele

Nová nemocnica na Slovenskej ulici č.11 bola slávnostne otvorená 29. 4.1982. mala 795 lôžok. Presťahovaním sa oddelení do novopostavenej nemocnice na opačnom konci mesta, sa v priestoroch pôvodnej nemocnice na Kapisztóryho ulici vytvorili podmienky pre rekonštrukciu miestností pre nové oddelenia a oddelenia dovtedy sídliace mimo areál nemocnice. Bolo tu zriadených niekoľko poliklinických ambulancií.

Nová nemocnica bola vybudovaná s celkovým rozpočtovým nákladom 326 miliónov korún.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky © 2021