II. interná klinika vznikla z bývalého III. Interného oddelenia dňa 14.1.2004 v zmysle Zákona č. 277/1994 Národnej Rady o zdravotníckej starostlivosti § 56 v znení neskorších predpisov, na základe súhlasu účastníkov Dohody o zriadení výučbových základní.
KLINIKA MÁ 3 SAMOSTATNÉ OŠETROVACIE STANICE
-
-
- Ošetrovacia stanica „Východ“: 26 lôžok
- ošetrovacia stanica „Západ“: 26 lôžok s Jednotkou intermediárnej starostlivosti
- Jednotka intenzívnej metabolickej starostlivosti (JIMS): 6 lôžok
II. interná klinika poskytuje diagnostické a terapeutické služby v odbore vnútorné lekárstvo.
LIEČEBNÉ METÓDY
-
-
- endoskopická liečba krvácania do tráviacej trubice (injekčné metódy, tepelné a mechanické metódy),
- endoskopická liečba varikózneho krvácania (sklerotizácia varixov pažeráka, ligácia varixov pažeráka a žalúdka, injekcia tkanivového lepidla do varixov žalúdka),
- endoskopická resekcia včasných neoplastických lézií tráviacej trubice (polypektómia,endoskopická mukozálna resekcia, endoskopická submukózna disekcia),
- ablačná liečba neoplastických lézií tráviacej trubice (argónová plazmakoagulácia),
- endoskopická liečba stenóz tráviacej trubice (bužie, balónová dilatácia),
- implantácia stentov do tráviacej trubice,
- endoskopická liečba achalázie,
- endoskopická perkutánna gastrostómia,
- cielená a necielená biopsia pečene,
- abdominálna ultrasonografia,
- akútna hemodialýza, peritoneálna dialýza
Súčasťou II. internej kliniky je Jednotka intenzívnej metabolickej starostlivosti (JIMS), ktorá disponuje 6 posteľami. Svojím zameraním poskytuje diagnostickú a liečebnú starostlivosť pacientom s chorobami vyžadujúcimi si intenzívnu lekársku a ošetrovateľskú starostlivosť, vrátane intenzívneho laboratórneho monitorovania.
ŠPECIÁLNE ČINNOSTI JIMS
-
-
- komplexná liečba ťažkého rozvratu vnútorného prostredia
- komplexná liečba intoxikácií hubami, liekmi, chemikáliami
- presne bilancovaná enterálna a parenterálna výživa
- predoperačná príprava diabetikov a hepatikov
- konzervatívna liečba obličkového a pečeňového zlyhania
- kontinuálna liečba inzulínom
- kritické stavy v diabetológii, endokrinológii, hepatológii, nefrológii, gastroenterológii
- totálna evakuácia ascitu s adekvátnou suplementáciou albumínom
- sledovanie hodinovej diurézy
Prijímanie chorých sa uskutočňuje zásadne cez Centrálne prijímacie oddelenie (CPO). Pacientov k hospitalizácii odosiela internista polikliniky, alebo zmluvný lekár. O prijatí pacientov rozhoduje podľa ich zdravotného stavu lekár internista, pracujúci na internej ambulancii CPPO. Pri nejasnostiach konzultuje prednostu internej kliniky, eventuálne jeho zástupcu. Počas ÚPS o príjme rozhoduje službukonajúci lekár CPPO, v čase pohotovosti v prípade nejasností lekár vykonávajúci príslužbu na internej klinike.
Ukončenie hospitalizácie chorého a jeho prepustenie do domáceho ošetrenia určuje primár oddelenia v spolupráci s ošetrujúcim lekárom kliniky.
Preklad pacienta na iné oddelenie zabezpečuje prednosta kliniky. Pacient je prekladaný na iné oddelenie po predchádzajúcom dohovore primárov, resp. prednostov, s kompletnou prepúšťacou správou.
DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE
Návštevy chorých sú povolené každý deň od 13,00 do 16,30 hod. Chodiaci pacienti prijímajú návštevy v určených priestoroch na oddelení. Ležiaci pacienti môžu prijímať návštevy na izbe. Deti do 10 rokov nemajú povolený vstup na oddelenie, dieťa nad 10 rokov môže navštíviť chorého len s povolením prednostu kliniky alebo ošetrujúceho lekára, vždy v sprievode dospelých. Mimo návštevných hodín povoľuje návštevy iba prednosta kliniky.
Informácie o stave chorých podáva prednosta klinika alebo ošetrujúci lekár najbližším príbuzným. Telefonicky môže lekár podávať informácie len osobám, u ktorých si je istý ich totožnosťou.